UVZ2A330MPD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 33uF 20% 8X11.5 Tol 3.5LS
product image
UVZ2A330MPD Picture
SeekIC No. : 00713369 Detail
UVZ2A330MPD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 33uF 20% 8X11.5 Tol 3.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2A330MPD
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 33 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Voltage Rating : 100 Volts
Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2A330MPD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.453" H (8.00mm x 11.50mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V