UVZ2A331MHD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 330uF 20% 12.5X25 5LS
product image
UVZ2A331MHD Picture
SeekIC No. : 00708278 Detail
UVZ2A331MHD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 330uF 20% 12.5X25 5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2A331MHD
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 25 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 330 uF
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 25 mm L
Voltage Rating : 100 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2A331MHD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.984" H (12.50mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V