UVZ2A471MHD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 470uF 20% 16X25 7.5LS
product image
UVZ2A471MHD Picture
SeekIC No. : 00709659 Detail
UVZ2A471MHD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 470uF 20% 16X25 7.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2A471MHD
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 25 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 16 mm Dia. x 25 mm L
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Capacitance : 470 uF
Voltage Rating : 100 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2A471MHD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 0.984" H (16.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V