UVZ2C331MHD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 330uF 18x40 20% 7.5LS
product image
UVZ2C331MHD Picture
SeekIC No. : 00708893 Detail
UVZ2C331MHD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 330uF 18x40 20% 7.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2C331MHD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Lead Style : Cut Capacitance : 330 uF
Tolerance : 20 % Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Termination Style : Radial
Dimensions : 18 mm Dia. x 40 mm L Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Description
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Dimensions : 18 mm Dia. x 40 mm L
Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 330 uF
Lead Style : Cut
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2C331MHD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.575" H (18.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating160V