UVZ2E330MHH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33uF 250V 20%
product image
UVZ2E330MHH Picture
SeekIC No. : 00737888 Detail
UVZ2E330MHH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2E330MHH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 33 uF
Voltage Rating : 250 Volts
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2E330MHH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.787" H (12.50mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V