UVZ2F2R2MPH
CAP ALUM 2.2UF 315V 20% RADIAL
product image
UVZ2F2R2MPH Picture
SeekIC No. : 002909415 Detail
UVZ2F2R2MPH: CAP ALUM 2.2UF 315V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2F2R2MPH
Quick Details
Series: VZ Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 2.2µF Voltage Rating: 315V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 26mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm) Height - Seated (Max): 0.453" (11.50mm)
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Capacitance: 2.2µF
Ripple Current: 26mA
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max): 0.453" (11.50mm)
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Packaging: Bulk
Manufacturer: Nichicon
Series: VZ
Voltage Rating: 315V
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2F2R2MPH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.453" H (8.00mm x 11.50mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating315V