UVZ2G220MHH
CAP ALUM 22UF 400V 20% RADIAL
product image
UVZ2G220MHH Picture
SeekIC No. : 002915526 Detail
UVZ2G220MHH: CAP ALUM 22UF 400V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2G220MHH
Quick Details
Series: VZ Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 22µF Voltage Rating: 400V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 165mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm) Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Capacitance: 22µF
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Ripple Current: 165mA
Packaging: Bulk
Voltage Rating: 400V
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Manufacturer: Nichicon
Series: VZ
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2G220MHH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance22F
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 0.984" H (16.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V