UWX1E560MCR1GB
CAP ALUM 56UF 25V 20% SMD
product image
UWX1E560MCR1GB Picture
SeekIC No. : 002924422 Detail
UWX1E560MCR1GB: CAP ALUM 56UF 25V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UWX1E560MCR1GB
Quick Details
Series: WX Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 56µF Voltage Rating: 25V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Features: General Purpose
Ripple Current: 76mA ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: - Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Package / Case : WOG Height - Seated (Max): 0.213" (5.40mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Voltage Rating: 25V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Height - Seated (Max): 0.213" (5.40mm)
Lead Spacing: -
Capacitance: 56µF
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Nichicon
Series: WX
Ripple Current: 76mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationUWX1E560MCR1GB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance56F
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.213" H (8.00mm x 5.40mm)
Lead Spacing-
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating25V