UWX1HR33MCL1GB
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50volts 0.33uF 4x5.4 20%
product image
UWX1HR33MCL1GB Picture
SeekIC No. : 00751891 Detail
UWX1HR33MCL1GB: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50volts 0.33uF 4x5.4 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UWX1HR33MCL1GB
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 0.33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 4 mm Dia. x 5.4 mm L Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 4 mm Dia. x 5.4 mm L
Capacitance : 0.33 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUWX1HR33MCL1GB
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.158" Dia x 0.213" H (4.00mm x 5.40mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingCut Tape (CT)
Tolerance±20%
Voltage Rating50V