V-10G3-1C25-K
Basic / Snap Action / Limit Switches SNAP ACTION SWITCH LONG HINGE LEVR SPDT
product image
V-10G3-1C25-K Picture
SeekIC No. : 002579303 Detail
V-10G3-1C25-K: Basic / Snap Action / Limit Switches SNAP ACTION SWITCH LONG HINGE LEVR SPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-10G3-1C25-K
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Lever
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 70 g
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Lever
Current Rating : 10 A
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
IP Rating : IP 40
Operating Force : 70 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-10G3-1C25-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeLever, Straight
Operating Force70gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC