V-10G3-1C4-K
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-10G3-1C4-K Picture
SeekIC No. : 002594454 Detail
V-10G3-1C4-K: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-10G3-1C4-K
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Lever
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 35 g
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Lever
Current Rating : 10 A
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
IP Rating : IP 40
Operating Force : 35 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-10G3-1C4-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeLever, Straight
Operating Force35gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC