V-15G-1B6-K
Basic / Snap Action / Limit Switches PIN PLUNGER SWITCH 400G MAX FORCE
product image
V-15G-1B6-K Picture
SeekIC No. : 002580205 Detail
V-15G-1B6-K: Basic / Snap Action / Limit Switches PIN PLUNGER SWITCH 400G MAX FORCE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G-1B6-K
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Actuator : Roller Lever
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 400 gf
IP Rating : IP 40 Termination Style : Screw
Packaging :
Actuator : Roller Lever
Voltage Rating DC : 250 V
Termination Style : Screw
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Operating Force : 400 gf
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G-1B6-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force400gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC