V-15G-1C5-K
Basic / Snap Action / Limit Switches 15A SwtchMINISnpActn SPDT PIN PLNGR 250QC
product image
V-15G-1C5-K Picture
SeekIC No. : 002580191 Detail
V-15G-1C5-K: Basic / Snap Action / Limit Switches 15A SwtchMINISnpActn SPDT PIN PLNGR 250QC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G-1C5-K
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 200 g
IP Rating : IP 40 Termination Style : Quick Connect
Contact Form : SPDT
Operating Force : 200 g
Actuator : Plunger, Pin
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G-1C5-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force200gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC