V-15G-2C25-K
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-15G-2C25-K Picture
SeekIC No. : 002581268 Detail
V-15G-2C25-K: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G-2C25-K
Quick Details
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC) Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 200 g
Packaging :
Operating Force : 200 g
Actuator : Plunger, Pin
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G-2C25-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force200gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPST-NC
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC