V-15G-3A5-K
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-15G-3A5-K Picture
SeekIC No. : 002592344 Detail
V-15G-3A5-K: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G-3A5-K
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 200 g
Packaging :
Operating Force : 200 g
Actuator : Plunger, Pin
Voltage Rating DC : 250 V
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G-3A5-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force200gf
Switch FunctionOff-Mom
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC