V-15G1-1C25-K
Basic / Snap Action / Limit Switches Pin Plunger 15A 200 gf
product image
V-15G1-1C25-K Picture
SeekIC No. : 002579591 Detail
V-15G1-1C25-K: Basic / Snap Action / Limit Switches Pin Plunger 15A 200 gf
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G1-1C25-K
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Roller Lever
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 200 g
IP Rating : IP 40 Termination Style : Quick Connect
Contact Form : SPDT
Operating Force : 200 g
Actuator : Roller Lever
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G1-1C25-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeLever, Straight
Operating Force200gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC