V-16G-2C25
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-16G-2C25 Picture
SeekIC No. : 002579337 Detail
V-16G-2C25: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-16G-2C25
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC) Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 200 g
IP Rating : IP 40 Termination Style : Quick Connect
Description
Power Rating :
NEMA Rating :
Packaging :
Operating Force : 200 g
Actuator : Plunger, Pin
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
IP Rating : IP 40
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC)
Current Rating : 16 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-16G-2C25
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force200gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPST-NC
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC