V-16G-3C25
Basic / Snap Action / Limit Switches SPST-NO 16A 250VAC
product image
V-16G-3C25 Picture
SeekIC No. : 002588649 Detail
V-16G-3C25: Basic / Snap Action / Limit Switches SPST-NO 16A 250VAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-16G-3C25
Mfg:
Omron Electronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 100 g
Actuator : Plunger, Pin
Voltage Rating DC : 250 V
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
IP Rating : IP 40
Current Rating : 16 A
Operating Force : 100 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-16G-3C25
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force200gf
Switch FunctionOff-Mom
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC