V-16G-3C26
Basic / Snap Action / Limit Switches 16A 250VAC Pin Plunger
product image
V-16G-3C26 Picture
SeekIC No. : 002579787 Detail
V-16G-3C26: Basic / Snap Action / Limit Switches 16A 250VAC Pin Plunger
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-16G-3C26
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 400 gf
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Plunger, Pin
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
IP Rating : IP 40
Operating Force : 400 gf
Current Rating : 16 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-16G-3C26
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force400gf
Switch FunctionOff-Mom
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC