V0402MHS12NR
Varistors 18VDC .02J 55V@1A
product image
V0402MHS12NR Picture
SeekIC No. : 00700417 Detail
V0402MHS12NR: Varistors 18VDC .02J 55V@1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V0402MHS12NR
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 42 V Voltage Rating AC : 55 V
Clamping Voltage : 55 V Capacitance : 12 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Reel
Description
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Product :
Mounting : SMD/SMT
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating DC : 42 V
Capacitance : 12 pF
Clamping Voltage : 55 V
Voltage Rating AC : 55 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV0402MHS12NR
VendorLittelfuse Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts18VDC
Current-Surge-
Package / Case0402 (1005 metric)
Varistor Voltage55V