V07E130L1A1
product image
V07E130L1A1 Picture
SeekIC No. : 004539488 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E130L1A1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features of the V07E130L1A1 are:(1)High Peak Surge Current Rating (ITM) Up to 10kA, Single 8 x 20 Pulse, (20mm); (2)UL Recognized Component Listing to Safety Standard UL1449, Second Edition File #E75961; (3)CSA Certification to Standard C22.2, NO.1 File #LR91788; (4)VDE Certified License Number 116895E; (5)CECC Certified (42201- 006); (6)Standard Operating Voltage Range Compatible with Common AC Line Voltages (130VAC to 625VAC); (7)Characterized for Maximum Standby Current (Leakage); (8)Custom Voltage Types Available; (9)Standard Lead Form and Lead Space Options.
The absolute maximum ratings of the V07E130L1A1 can be summarized as:(1)Steady State AC Voltage Range (VM(AC) RMS): 130 to 625 V;(2)Single-Pulse Peak Current (ITM) 8x20s Wave: 1,750 to 10,000 A;(3)Single-Pulse Energy Range (WTM) 2ms Square Wave: 12.5 to 720 J;(4)Maximum Temporary Overvoltage of VM(AC) 5 Minutes at 25: 130 %;(5)Maximum Temporary Overvoltage of VM(AC) 5 Minutes at 125: 125 %;(6)Operating Ambient Temperature Range (TA): -55 to 85 ;(7)Storage Temperature Range (TSTG): -55 to 125 ;(8)Temperature Coefficient (V) of Clamping Voltage (VC) at Specified Test Current: <0.01 %/;(9)Hi-Pot Encapsulation Isolation Voltage Capability, Per MIL-STD-202, Method 301: 2500 V. If you want to know more information about the V07E130L1A1, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .