V10E140L4B1
Varistors 140Vrms 3500A 400pF 10mm Disc
product image
V10E140L4B1 Picture
SeekIC No. : 00707235 Detail
V10E140L4B1: Varistors 140Vrms 3500A 400pF 10mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V10E140L4B1
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 180 V Voltage Rating AC : 140 V
Clamping Voltage : 360 V Peak Surge Current : 3.5 KA
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 360 V
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 3.5 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV10E140L4B1
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge3.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage240V