V10E250P
Varistors 250Vrms 3500A 220pF 10mm Disc
product image
V10E250P Picture
SeekIC No. : 00703520 Detail
V10E250P: Varistors 250Vrms 3500A 220pF 10mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V10E250P
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 320 V
Voltage Rating AC : 250 V Clamping Voltage : 650 V
Diameter : 10 mm Peak Surge Current : 3.5 KA
Capacitance : 220 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 320 V
Voltage Rating AC : 250 V
Product : MOV
Mounting : Radial
Capacitance : 220 pF
Clamping Voltage : 650 V
Diameter : 10 mm
Peak Surge Current : 3.5 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV10E250P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts250Vrms
Maximum DC Volts320VDC
Current-Surge3.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage429V