V10E300P
Varistors 300Vrms 3500A 180pF 10mm Disc
product image
V10E300P Picture
SeekIC No. : 00700245 Detail
V10E300P: Varistors 300Vrms 3500A 180pF 10mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V10E300P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 385 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 10 mm Peak Surge Current : 3.5 KA
Surge Energy Rating : 60 J Capacitance : 180 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Mounting : Radial
Capacitance : 180 pF
Surge Energy Rating : 60 J
Voltage Rating DC : 385 V
Voltage Rating AC : 300 V
Diameter : 10 mm
Peak Surge Current : 3.5 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV10E300P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts385VDC
Current-Surge3.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage517V