V10E420L2A5
Varistors 420Vrms 3500A 140pF 10mm Disc
product image
V10E420L2A5 Picture
SeekIC No. : 00705766 Detail
V10E420L2A5: Varistors 420Vrms 3500A 140pF 10mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V10E420L2A5
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 560 V Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV Peak Surge Current : 3.5 KA
Capacitance : 140 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Ammo
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV
Capacitance : 140 pF
Peak Surge Current : 3.5 KA
Packaging : Ammo
Parameters:
Technical/Catalog InformationV10E420L2A5
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge3.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage748V