V10E460P
Varistors 460Vrms 3500A 120pF 10mm Disc
product image
V10E460P Picture
SeekIC No. : 00703951 Detail
V10E460P: Varistors 460Vrms 3500A 120pF 10mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V10E460P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V Clamping Voltage : 1.24 KV
Diameter : 10 mm Peak Surge Current : 3.5 KA
Capacitance : 120 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Capacitance : 120 pF
Clamping Voltage : 1.24 KV
Diameter : 10 mm
Peak Surge Current : 3.5 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV10E460P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge3.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage825V