V130PA20C
Varistors 6500A 130V 1900pF
product image
V130PA20C Picture
SeekIC No. : 00707628 Detail
V130PA20C: Varistors 6500A 130V 1900pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V130PA20C
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 175 V
Voltage Rating AC : 130 V Clamping Voltage : 325 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 1900 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : Screw Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 20 mm
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating AC : 130 V
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 175 V
Capacitance : 1900 pF
Clamping Voltage : 325 V
Mounting : Screw
Parameters:
Technical/Catalog InformationV130PA20C
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts175VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage200V