V150LT20BP
Varistors 150V 1600pF
product image
V150LT20BP Picture
SeekIC No. : 00701933 Detail
V150LT20BP: Varistors 150V 1600pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V150LT20BP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 1600 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 1600 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV150LT20BP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150Vrms
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage243V