V150LTX20B
Varistors 150V
product image
V150LTX20B Picture
SeekIC No. : 00702896 Detail
V150LTX20B: Varistors 150V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V150LTX20B
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Voltage Rating DC : 200 V Voltage Rating AC : 150 V
Clamping Voltage : 360 V Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 1600 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 360 V
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 1600 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV150LTX20B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150Vrms
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage268V