V15A45VI
DescriptionThe V15A45VI is s kind of Schottky barrier type diode stack. It can be used in switching type power supply, converter and chopper applications. It is available in TO-220IS package. There are some features of V15A45VI as follows. (1) average output rectified current is 15 A at TC is 105...
product image
V15A45VI Picture
SeekIC No. : 004539533 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15A45VI
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
There are some features of V15A45VI as follows. (1) average output rectified current is 15 A at TC is 105 ; (2) repetitive peak reverse voltage is 45 V; (3) fast reverse recovery time is 35 ns; (4) low peak forward voltage is 0.55 V.
What comes next is about V15A45VI's maximum ratings. (1): peak one cycle surge forward current is 150 A; (2): junction temperature is from -40 to 150 ; (3): storage temperature ranges from -55 to 150 ; (4): the maximum repetitive peak reverse current is 0.5 mA; (5): the maximum thermal resistance is 4.0 /W. If you want more details of V15A45VI, please download the datasheet at www.seekic.com.