V15H16-CZ100A05-K
Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Roller 16A @250VAC SPDT
product image
V15H16-CZ100A05-K Picture
SeekIC No. : 002579548 Detail
V15H16-CZ100A05-K: Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Roller 16A @250VAC SPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15H16-CZ100A05-K
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Roller Lever
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Operating Force : 0.98 N Termination Style : Screw
Packaging : Tray
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
NEMA Rating :
Contact Form : SPDT
Actuator : Roller Lever
Termination Style : Screw
Voltage Rating AC : 250 V
Packaging : Tray
Current Rating : 16 A
Operating Force : 0.98 N
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15H16-CZ100A05-K
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeLever, Roller
Operating Force120gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC