V15H16-CZ300-K
Basic / Snap Action / Limit Switches Pin Plunger 16A @250VAC SPDT
product image
V15H16-CZ300-K Picture
SeekIC No. : 002579411 Detail
V15H16-CZ300-K: Basic / Snap Action / Limit Switches Pin Plunger 16A @250VAC SPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15H16-CZ300-K
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Operating Force : 2.94 N Termination Style : Screw
Contact Form : SPDT
Actuator : Plunger, Pin
Termination Style : Screw
Voltage Rating AC : 250 V
Packaging : Tray
Current Rating : 16 A
Operating Force : 2.94 N
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15H16-CZ300-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force300gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC