V15H16-CZ300A03-K
Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Straight 16A @250VAC SPDT
product image
V15H16-CZ300A03-K Picture
SeekIC No. : 002579123 Detail
V15H16-CZ300A03-K: Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Straight 16A @250VAC SPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15H16-CZ300A03-K
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Lever
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Operating Force : 2.94 N Termination Style : Conduit (0.5 in)
Packaging : Tray
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
NEMA Rating :
Contact Form : SPDT
Actuator : Lever
Voltage Rating AC : 250 V
Packaging : Tray
Termination Style : Conduit (0.5 in)
Current Rating : 16 A
Operating Force : 2.94 N
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15H16-CZ300A03-K
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeLever, Straight
Operating Force90gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC