V15H16-CZ300A05-K
Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Roller 16A @250VAC SPDT
product image
V15H16-CZ300A05-K Picture
SeekIC No. : 002579334 Detail
V15H16-CZ300A05-K: Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Roller 16A @250VAC SPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15H16-CZ300A05-K
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Roller Lever
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Operating Force : 2.94 N Termination Style : Quick Connect
Contact Form : SPDT
Actuator : Roller Lever
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
Packaging : Tray
Current Rating : 16 A
Operating Force : 2.94 N
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15H16-CZ300A05-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeLever, Roller
Operating Force350gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC