V15H22-CZ300A03-K
Basic / Snap Action / Limit Switches 22 A, SPDT Standard V-Basic SW
product image
V15H22-CZ300A03-K Picture
SeekIC No. : 002587251 Detail
V15H22-CZ300A03-K: Basic / Snap Action / Limit Switches 22 A, SPDT Standard V-Basic SW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15H22-CZ300A03-K
Quick Details
Actuator : Plunger, Pin Termination Style : Quick Connect
Packaging :
Actuator : Plunger, Pin
Termination Style : Quick Connect
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15H22-CZ300A03-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeLever, Straight
Operating Force90gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage22A @ 250VAC