V15T16-CC100-K
Basic / Snap Action / Limit Switches 16A,PinPlung,SPST-NC V-Basic Standard SW
product image
V15T16-CC100-K Picture
SeekIC No. : 002584737 Detail
V15T16-CC100-K: Basic / Snap Action / Limit Switches 16A,PinPlung,SPST-NC V-Basic Standard SW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15T16-CC100-K
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Contact Form :
Actuator :
Current Rating :
Voltage Rating AC :
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Operating Force :
IP Rating :
NEMA Rating :
Termination Style :
Packaging :
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15T16-CC100-K
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force100gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPST-NC
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC