V15T26-CZ300-K
Basic / Snap Action / Limit Switches V15 150C 26amp QC SPDT Pin Plunger
product image
V15T26-CZ300-K Picture
SeekIC No. : 002579379 Detail
V15T26-CZ300-K: Basic / Snap Action / Limit Switches V15 150C 26amp QC SPDT Pin Plunger
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15T26-CZ300-K
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 26 A Voltage Rating AC : 250 V
Operating Force : 2.94 N Termination Style : Wire
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
NEMA Rating :
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Plunger, Pin
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Wire
Operating Force : 2.94 N
Current Rating : 26 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15T26-CZ300-K
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force300gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage26A @ 250VAC