V175LT10C
Varistors 175V
product image
V175LT10C Picture
SeekIC No. : 00705200 Detail
V175LT10C: Varistors 175V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V175LT10C
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 225 V
Voltage Rating AC : 175 V Clamping Voltage : 455 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 700 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 225 V
Voltage Rating AC : 175 V
Clamping Voltage : 455 V
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 700 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV175LT10C
Maximum AC Volts175Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage303V