V20200C-E3/4W
Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 200 Volt Dual TrenchMOS
product image
V20200C-E3/4W Picture
SeekIC No. : 00186561 Detail
V20200C-E3/4W: Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 200 Volt Dual TrenchMOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20200C-E3/4W
Mfg:
Vishay
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 120 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1.6 V at 10 A
Maximum Reverse Leakage Current : 150 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Maximum Reverse Leakage Current : 150 uA
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Forward Continuous Current : 20 A
Peak Reverse Voltage : 200 V
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 120 A
Forward Voltage Drop : 1.6 V at 10 A