V230LA40A
Varistors 230V 1100pF
product image
V230LA40A Picture
SeekIC No. : 00705246 Detail
V230LA40A: Varistors 230V 1100pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V230LA40A
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V Clamping Voltage : 595 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 1100 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Clamping Voltage : 595 V
Capacitance : 1100 pF
Peak Surge Current : 6.5 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV230LA40A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts230Vrms
Maximum DC Volts300VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage396V