V230LC10P
Varistors 230V 250pF
product image
V230LC10P Picture
SeekIC No. : 00704295 Detail
V230LC10P: Varistors 230V 250pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V230LC10P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V Clamping Voltage : 595 V
Diameter : 10 mm Peak Surge Current : 2.5 KA
Capacitance : 250 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Capacitance : 250 pF
Product : MOV
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 595 V
Diameter : 10 mm
Peak Surge Current : 2.5 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV230LC10P
Maximum AC Volts230Vrms
Maximum DC Volts300VDC
Current-Surge2.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage396V