V24A12C400B
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
product image
V24A12C400B Picture
SeekIC No. : 003750667 Detail
V24A12C400B: CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V24A12C400B
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Maxi Manufacturer: Vicor Corporation
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 18V Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Output 1: 12V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - SNR : 57 dB
Current - Output (Max): * Power (Watts) - Manufacture Series: 400W
Voltage - Isolation: * Features: *
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Module
Size / Dimension: 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -20°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Isolation: *
Features: *
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V
Package / Case: Module
Efficiency: *
Power (Watts) - Manufacture Series: 400W
Manufacturer: Vicor Corporation
Current - Output (Max): *
Series: Maxi
Size / Dimension: 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Features:
* DC input range: 18- 36V
* Input surge withstand: 50Vfor 100ms
* DC output: 12V
* Programmable output: 10 to 110%
* Regulation: ±0.2% no load to full load
* Efficiency: 86.8%
* Maximum operating temperature:
   100°C at full load
* Power density: 79W/cubic inch
* Height above board: 0.43 in. (10,9 mm)