V252S00B-AZCXX-100-XWT1
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 250V
product image
V252S00B-AZCXX-100-XWT1 Picture
SeekIC No. : 004170240 Detail
V252S00B-AZCXX-100-XWT1: SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 250V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V252S00B-AZCXX-100-XWT1
Quick Details
Series: V Manufacturer: Carling Technologies
Circuit: SPST-NO Data Rate : 3000 Mbps
Switch Function: Off-Mom Current Rating: 10A (AC)
Voltage Rating - AC: 250V Voltage Rating - DC: -
Actuator Style: Convex (Reverse V) Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): - Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Ingress Protection: IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features: - Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Description
Voltage Rating - DC: -
Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking
Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): -
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Features: -
Packaging: Bulk
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Current Rating: 10A (AC)
Voltage Rating - AC: 250V
Circuit: SPST-NO
Switch Function: Off-Mom
Actuator Style: Convex (Reverse V)
Manufacturer: Carling Technologies
Series: V
Ingress Protection: IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV252S00B-AZCXX-100-XWT1
VendorCarling Technologies
CategorySwitches
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions36.83mm x 21.08mm