V275LU20A
Varistors 275V 450pF
product image
V275LU20A Picture
SeekIC No. : 00704711 Detail
V275LU20A: Varistors 275V 450pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V275LU20A
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 369 V
Voltage Rating AC : 275 V Clamping Voltage : 710 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Capacitance : 450 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 275 V
Clamping Voltage : 710 V
Voltage Rating DC : 369 V
Capacitance : 450 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV275LU20A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts275Vrms
Maximum DC Volts369VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage473V