V275LU40B
Varistors 275V 900pF
product image
V275LU40B Picture
SeekIC No. : 00703861 Detail
V275LU40B: Varistors 275V 900pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V275LU40B
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 369 V
Voltage Rating AC : 275 V Clamping Voltage : 680 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 900 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 275 V
Capacitance : 900 pF
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 369 V
Peak Surge Current : 6.5 KA
Clamping Voltage : 680 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV275LU40B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts275Vrms
Maximum DC Volts369VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage473V