V300LA2P
Varistors 300V 70pF
product image
V300LA2P Picture
SeekIC No. : 00700059 Detail
V300LA2P: Varistors 300V 70pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LA2P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 405 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 870 V
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 70 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 300 V
Diameter : 7 mm
Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 70 pF
Voltage Rating DC : 405 V
Clamping Voltage : 870 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LA2P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts405VDC
Current-Surge1.2kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage565V