V300LA40C
Varistors 300V
product image
V300LA40C Picture
SeekIC No. : 00705181 Detail
V300LA40C: Varistors 300V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LA40C
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 517 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 9 KA
Capacitance : 800 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Packaging : Bulk
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 300 V
Peak Surge Current : 9 KA
Capacitance : 800 pF
Voltage Rating DC : 517 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LA40C
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge7kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage517V