V300LC40APX10
Varistors RADIAL VARISTOR LEAD FREE
product image
V300LC40APX10 Picture
SeekIC No. : 00700433 Detail
V300LC40APX10: Varistors RADIAL VARISTOR LEAD FREE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LC40APX10
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating AC : 300 V
Clamping Voltage : 775 V Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Voltage Rating DC :
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Capacitance :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Voltage Rating AC : 300 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LC40APX10
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts405VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage517V