V300LS10P
Varistors 300V 180pF
product image
V300LS10P Picture
SeekIC No. : 00704301 Detail
V300LS10P: Varistors 300V 180pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LS10P
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 405 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 10 mm Peak Surge Current : 2.5 KA
Capacitance : 180 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Mounting : Radial
Capacitance : 180 pF
Voltage Rating AC : 300 V
Diameter : 10 mm
Peak Surge Current : 2.5 KA
Voltage Rating DC : 405 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LS10P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts405VDC
Current-Surge2.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage517V