V300LS2P
Varistors 300V 70pF
product image
V300LS2P Picture
SeekIC No. : 00704989 Detail
V300LS2P: Varistors 300V 70pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LS2P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 405 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 870 V
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 70 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 300 V
Diameter : 7 mm
Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 70 pF
Voltage Rating DC : 405 V
Clamping Voltage : 870 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LS2P
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts405VDC
Current-Surge1.2kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage565V